Mamy do przekazania tragiczną informację, iż w dniu 4 lipca 2014 roku zmarł nagle w wieku 39 lat Prodziekan ds. Studiów Niestacjonarnych i Praktyk dr inż. II of. mech. Grzegorz NicewiczZostał pochowany 8 lipca na cmentarzu w Dobrej Szczecińskiej.

W 1999 roku Grzegorz Nicewicz ukończył magisterskie studia dzienne jednolite na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn w specjalności Eksploatacja Siłowni Okrętowych. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na uczelni. W międzyczasie przez wiele lat pracował jako mechanik okrętowy na statkach transportowych oraz oceanotechnicznych, w tym badawczych statkach sejsmicznych.

W 2008 roku obronił na Wydziale Mechanicznym Akademii Morskiej w Szczecinie rozprawę doktorską pt. „Identyfikacja obciążeń systemu elektroenergetycznego siłowni okrętowych w warunkach eksploatacyjnych”. Był adiunktem w Instytucie Podstawowych Nauk Technicznych Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie. Prowadził zajęcia dydaktyczne m.in. z grafiki inżynierskiej, mechaniki analitycznej i wytrzymałości materiałów. Był promotorem kilkudziesięciu prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich.

Prowadził badania z zakresu niezawodności maszyn, mechaniki wibroizolatorów, ochrony przed hałasem, oceny stanu technicznego maszyn oraz energetyki probabilistycznej. Był autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, referatów i podręczników. Uczestniczył w wielu polskich i zagranicznych konferencjach naukowych.

Grzegorz był człowiekiem uśmiechniętym, pozytywnie nastawionym do życia i otwartym na potrzeby innych ludzi. Był osobą bardzo pracowitą, zaangażowaną w rozwój Wydziału Mechanicznego i mającym dalekosiężne cele utrzymywania wysokiej jakości nauczania mechaników okrętowych. Zawsze był przychylny studentom, zachowując jednocześnie wysoki poziom obiektywizmu i zrozumienia ich potrzeb.

Prywatnie zostawił żonę z dwójką małych dzieci. Był amatorem podróży, przygód, uwielbiał sport, w tym głównie siatkówkę, wioślarstwo i bieganie. Odszedł w młodym wieku zostawiając wiele niedokończonych spraw, przy okazji uświadamiając nam, iż nieprzewidywalne są wydarzenia dnia codziennego.

Grzegorzu, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.