Ostatnim czasem obserwuje się zainteresowanie studentów zagadnieniami wdrażania swoich pomysłów do gospodarki. W pewnym momencie powstaje pytanie jaki jest stan zaawansowania (etap rozwoju) mojego produktu / wynalazku / technologii? Odpowiedź na to pytanie daje metodyka TRL czyli Technology Readiness Level. To nic innego jak przyporzadkowanie do danego produktu / wynalazku / technologii liczbowej wartości od 1 do 9 opisujacej poziom rozwoju technologii. Metodyka ta po raz pierwszy była wykorzystana w projektach NASA i Departamentu Obrony USA. Poniżej przytaczamy przykładową wizualizację poszczególnych poziomów przytaczaną przez NCBiR.