Jednym z narzędzi wykorzystywanych w analizie przyczyn źródłowych (ang. Root Cause Analysis), które znajduje zastosowanie m.in. w prowadzeniu sesji burzy mózgów, analizie 5 whys i innych metodach inwentycznych rozpatrujących zależności przyczynowo-skutkowe (ang. cause and effect analysis) jest opracowany przez prof. Kaoru Ishikawę wykres ryby a.k.a. wykres rybiej ości (ang. fishbone diagram) nazwany na cześć twórcy diagramem Ishikawy. W serwisie Youtube mozna znaleźć playlistę z kilkudziesięcioma filmami poświęconymi efektywnemu tworzeniu i wykorzystaniu wykresów Ishikawy. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

Oglądaj filmy