STUDENCKIE KOŁO NAUKOWE
INNOWATORA
„Ordo ex Chao”

Studenckie Koło Naukowe Innowatora
„Ordo ex Chao”
Akademia Morska w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 1-2, pokoje 25 i 255
70-500 Szczecin

tel.: 91 48-09-412
tel.: 91 48-09-480
e-mail: ordoexchao@am.szczecin.pl

W serwisie Youtube można obejrzeć film PREKURSOR (1988) Grzegorza Królikiewicza. "Film poświęcony nieżyjącemu profesorowi Marianowi Mazurowi, światowej sławy cybernetykowi. Prezentując jego cybernetyczną teorię charakterów, twórca snuje rozważania na temat dramatycznych często losów wybitnych indywidualności w naszej nauce. Prace profesora Mazura nie doczekały się popularyzacji, ani wdrożenia w życie społeczne. Teoria Mazura w Polsce Ludowej została zignorowana, a jej twórca zmarł niedoceniony w 1983 roku (...)". (Źródło: http://www.krolikiewicz.pl/krol/prekursor/index.html). 

Ludzie często przypisują swoje pomysły jednorazowym momentom w stylu "Eureka!". Jednakże Steven Johnson autor książki pt. Where good ideas come from. The natural history of innovation (pol. Skąd się biorą dobre pomysły. Naturalna historia innowacji) pokazuje, że historia mówi co innego. Oczywiście zdania na ten temat są podzielone. Zachęcamy jednak do zapoznaniem się ze spostrzeżeniami tego autora ksiażek nt. nauki, techniki i rozwoju zawodowego. Obejrzyjcie film, w którym Steven Johnson przedstawił swoje koncepcje na konferencji TED oraz filmik promujący jego książkę. Miłego oglądania.

23 października obchodziliśmy 128 rocznicę urodzin prof. Jana Czochralskiego, autora słynnej metody hodowli monokryształów, któremu zawdzięczamy rozwój elektroniki opartej na układach scalonych. To najczęściej cytowany na świecie techniki polski naukowiec. Prof. Czochralski to wymieniany obok Marii Skłodowskiej-Curie i Mikołaja Kopernika jeden z najwybitniejszych polskich uczonych. Znakomity chemik, metalurg i krystalograf. Nazywany „praojcem elektroniki”. W sześćdziesiątą rocznicę jego śmierci Sejm Rzeczpospolitej Polskiej postanowił oddać mu hołd i ustanowił rok 2013 Rokiem Jana Czochralskiego.

Czy można wymyślić coś z niczego? Henryk Altszuller twierdził, że nie wymyślamy nic nowego i nie ma niczego czego ktoś już kiedyś nie wymyślił? Czy tak jest rzeczywiście? Hmm... Wymyślamy coś podobnego ale nigdy nie identycznego. Na pewno nasze pomysły kształtowane są przez aktualne doświadczenia i wiedzę zdobytą w danych realiach społecznych. Często kogoś uważamy za odkrywcę danego zjawiska czy wynalazcę określonego urządzenia nie zdając sobie sprawy, że ktoś inny to wcześniej wymyślił. Pierwotny odkrywca został zapomniany lub nie miał okazji rozpropagować swoich odkryć np. ze względów religijnych, politycznych, społecznych czy też po prostu był wyśmiewany i niezrozumiały przez jego otoczenie.

Copyright © 2013 Studenckie Naukowe Koło Innowatora „Ordo ex Chao” - Akademia Morska w Szczecinie